Oświetlenie

Światło skupione i rozproszone – jakie wybrać?

Dobór światła do naszego wnętrza jest bardzo ważne, a często wiele osób nie przykłada do tego dużej wagi. Wiele osób kupuje różne lampki bez wiedzy o tym, jaki rodzaj światła one emitują. W tym artykule powiemy wam, jakie oświetlenie wybrać do swojego domu.

światło rozproszone

Czym jest światło skupione i rozproszone?

Aby wiedzieć, jaki rodzaj oświetlenia wybrać, musimy wiedzieć, czym są te dwa rodzaje. Światło skupione to jak sama nazwa wskazuje, pada tylko w jedno miejsce. Dzięki niemu możemy oświetlić konkretne miejsce naszego pomieszczenia. Światło rozproszone jest przeciwieństwem tego pierwszego, czyli oświetli on nam całe pomieszczenie. Nie jest ono skoncentrowane tylko na jednym punkcie. Jeśli już wiemy, czym te dwie opcje się różnią, powiedzmy, kiedy wybrać światło skupione, a kiedy rozproszone. Warto również wspomnieć, że za rodzaj światła odpowiadają przede wszystkim żarówki. Te okrągłe będą emitować światło na całe pomieszczenie. Smuklejsze oświecą nam konkretne miejsce.

Światło skupione – przeznaczenie?

Skupmy się teraz na oświeceniu ze światłem skupionym. Jest to pozycja, która doskonale sprawdzi się, aby rozświetlić daną część pomieszczenia. Jeśli posiadasz zdjęcia albo obrazy, które chcesz podświetlić, warto zastanowić się nad lampkami z takim światłem. Jest ono niezwykle klimatyczne, więc można je zastosować w różny sposób. Z pewnością wspaniale będą wyglądać w sypialni nad łóżkiem. Mogą one pełnić funkcję lampki do czytania, jeśli w odpowiedni sposób je zamontujemy. Światło skupione w lampkach doskonale też się sprawdzi w łazience nad lustrem.

Takie umieszczenie sprawi, że będziemy lepiej widzieć naszą twarz, co zadowoli wszystkich fanów makijażu. Gdzie jeszcze zamontować takie źródło światła? Przy biurku. Dzięki konkretnemu miejscu padania promieni dostarczy nam ono odpowiednią ilość oświetlenia do pracy przy komputerze czy tworzeniu notatek. Uczniowie oraz studenci powinni o nich pomyśleć.

Gdzie zamontować światło rozproszone?

Światło rozproszone to drugi rodzaj oświetlenia, który doskonale odnajdzie się w każdej przestrzeni. Przede wszystkim rozjaśni nam ono całe pomieszczenie, z tego powodu warto je zamontować w salonie czy pokoju dziecka. Dzięki niemu możemy bez problemu funkcjonować w takich miejscach. Zaletą tego światła jest jego łagodność. Nie jest mocne, więc będziemy mogli się przy nim zrelaksować. Warto je również zamontować w kuchni. W niej odpowiednia ilość światła jest niezbędna, a ono właśnie takie nam gwarantuje.

Gotowanie, pieczenie czy sprzątanie nie będzie trudnością. Nie można również zapomnieć, że rozproszone promienie światła również poprawią klimat naszego pomieszczenia. Można dokupić lampki, w których reguluje się natężenie światła, przez co możemy przyciemnić pomieszczenie podczas wieczornego relaksu, a mimo tego doskonale widzieć całe pomieszczenie. Oczywiście, warto połączyć oba te rodzaje oświetlenie. Jeśli wybierzemy tylko jedno, może ono nie dawać nam odpowiedniego światła, na którym nam przecież zależy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *