używane rusztowania
Budownictwo

Czy warto stosować używane rusztowania?

Planując prace budowlane lub organizacje eventów trzeba wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Rusztowania, składające się z pionowych i poziomych słupów, umożliwiają pracę na wysokościach przy m.in. montowaniu instalacji lub pracach wykończeniowych. Jakich rusztowań używać? Czy używane rusztowania nadają się do organizacji eventu oraz prac budowlanych? A może koniecznie trzeba zakupić nowy sprzęt?

 

Nowe i używane rusztowania

Zasadnicza różnica pomiędzy rusztowaniami z drugiej ręki i nowymi wynika z samej nazwy. Jedne były już wcześniej przez kogoś stosowane, drugie nigdy nie były użytkowane. Co się z tym wiąże? Przede wszystkim cena. Cena za metr kwadratowy nowego to od 80 do nawet 120 złotych. W przypadku używanych rusztowań jest to około 40 zł, a więc dwukrotnie mniej. W tak małej skali różnica już jest duża, a co dopiero kiedy potrzebne jest nam kilkadziesiąt, lub kilkaset metrów do budowy. Poza ceną, rusztowania różnić się mogą stanem technicznym, dlatego powinno się wybierać jedynie te od sprawdzonych, wiarygodnych sprzedawców. 

 

używane rusztowania

 

O czym należy pamiętać, kupując rusztowania z drugiej ręki?

Kupując lub wynajmując rusztowania, najważniejszą rzeczą jest zwracanie uwagi na stan techniczny, aby spełniał wymogi bezpieczeństwa. Nie mogą być one niekompletne lub zardzewiałe. Niezbędne są poręcze ochronne, a podesty muszą być stabilne. Z kwestii formalnych konieczna jest dokumentacja techniczna oraz certyfikaty bezpieczeństwa. Bez spełnienia tych wymogów stosowanie czy to używanych rusztowań, czy też nowych jest po prostu nielegalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *