Jak urządzić bardzo małą łazienkę
Dom

Jak urządzić bardzo małą łazienkę?

Bardzo mała łazienka to ogromne wyzwanie, jeśli chodzi o jej urządzenie. Aranżacja bardzo małej łazienki wymaga przede wszystkim doskonałego planowania, a także tego, aby dobrze określić swoje potrzeby. O czym w tym przypadku trzeba pamiętać, aby takie pomieszczenie było finalnie wygodne w użytkowaniu?

Aranżacja bardzo małej łazienki od podstaw

Jednym z kluczowych aspektów jest to, aby już na samym początku dobrze określić swoje potrzeby. Czy zależy nam na tym, aby była to bardzo mała łazienka z pralką? Czy mimo wszystko koniecznie chcemy umieścić w niej wannę? A może zależy nam na jak największej przestrzeni do przechowywania? Dobrze określając swoje wymogi można zdecydowanie lepiej zaplanować wnętrze i uniknąć pomyłek aranżacyjnych.

Bardzo mała łazienka z pralką

Jakie wyzwania stawia aranżacja bardzo małej łazienki?

Jednym z największych wyzwań jest ergonomia, czyli takie umieszczenie szafek, sprzętów oraz armatury, aby użytkowanie pomieszczenia było wygodne. Przykładem jest bardzo mała łazienka z pralką. Jeśli wnętrze jest naprawdę małe, możliwość umieszczenia w nim takiego sprzętu AGD jest właściwie znikoma, chyba że właśnie kosztem ergonomii.

Alternatywą może być wybór małej pralki, przy czym może okazać się, że taki sprzęt będzie po prostu mniej wygodny w użytkowaniu, zwłaszcza w przypadku rodzin z dziećmi i osób, które oczywiście mają więcej ubrań.

Kolejnym wyzwaniem jest wanna. O ile bardzo mała łazienka z pralką jest możliwa do zaaranżowania, to umieszczenie w niej wanny to rzadkość. Oczywiście na rynku są modele naprawdę niewielkie. Pozostaje jednak pytanie, czy będą one wygodne w użytkowaniu i czy w takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem nie będzie prysznic.

Z naszego bloga dowiesz się też, jak urządzić małą kuchnię w bloku.

Jak urządzić bardzo małą łazienkę?

Teoria za nami, czas więc na kilka praktycznych porad. W przypadku małego metrażu warto wybierać przede wszystkim jasne kolory. Świetnie sprawdzą się więc biele i szarości, ewentualnie mocniejsze akcenty kolorystyczne. 

Aranżacja bardzo małej łazienki

Doskonałym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza jest też zamontowanie dużego lustra. Najlepiej jednak, aby nie było ono umieszczone naprzeciw drzwi, a raczej na jednej z bocznych ścian. Takie lustro będzie też praktyczne, pozwoli bowiem w łatwiejszym wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych.

Aranżacja bardzo małej łazienki wymaga również zwrócenia uwagi na odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami.

  • Odległość toalety od ściany powinna wynosić co najmniej 20 cm, a od innych sprzętów minimum 30 cm. Dodatkowo przed sedesem trzeba zostawić minimum 60 cm wolnej przestrzeni.
  • Odległość umywalki od ściany to co najmniej 10 cm.
  • W przypadku bardzo małej łazienki z pralką trzeba umieścić sprzęt tak, aby podczas otwierania drzwi nie zawadzał o inne elementy wyposażenia.

Błędy przy aranżacji bardzo małej łazienki

Aby ułatwić planowanie urządzania takiego pomieszczenia, warto pamiętać też o popularnych błędach, które często popełniają inwestorzy. Najczęstsze z nich to:

  • zbyt wiele dekoracji, przez co wnętrze sprawia wrażenie zagraconego i przez to mniejszego,
  • wybór zbyt ciemnej gamy kolorystycznej,
  • zakup zbyt dużych sprzętów niedopasowanych do wielkości wnętrza,
  • wybór niepraktycznych mebli.

Jak urządzić bardzo małą łazienkę

Jeśli dodatkowo aranżacja wydaje się być zbyt dużym wyzwaniem, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z praktycznych porad projektanta wnętrz. Może okazać się, że będą to naprawdę dobrze zainwestowane pieniądze, które pozwolą wygodnie, funkcjonalnie oraz pięknie urządzić to wnętrze.

Jak widać odpowiedź na pytanie, jak urządzić bardzo małą łazienkę nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Ograniczeniem jest w tym przypadku metraż, a także konieczność maksymalnego wykorzystania pomieszczenia pod względem funkcjonalnym. Więcej porad znajdziesz także na naszym blogu. Zachęcamy do jego śledzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *