Jak urządzić małą kuchnię w bloku
Dom

Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

W ostatnich latach metraż mieszkań oraz domów jest coraz mniejszy. Wiele osób zadaje sobie więc pytanie, jak urządzić małą kuchnię w bloku tak, aby była nie tylko piękna, ale i praktyczna. Oto zestaw porad, o których koniecznie trzeba pamiętać.

Jak zaaranżować małą kuchnię, czyli analiza potrzeb

Niestety mała kuchnia nie może pomieścić wszystkiego, co byśmy chcieli. Stąd też tak ważne jest zastanowienie się, co bezwzględnie musi znaleźć się w takim wnętrzu. Niektórym będzie zależeć przynajmniej na niewielkiej przestrzeni do spożywania posiłków, inni zaś będą chcieli zmaksymalizować przestrzeń do gotowania. Warto więc zastanowić się, jaka ma być nasza własna kuchnia oraz jakie kryteria musi ona spełniać.

Jak zaaranżować małą kuchnię

Jakie płytki do małej kuchni?

Jednym z pierwszych etapów prac jest wybór do pomieszczenia płytek, a także barwy ścian. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że jasne kolory optycznie powiększają małą przestrzeń. Doskonale sprawdzą się więc biele oraz jasne szarości, także w przypadku frontów. Jakie płytki do małej kuchni sprawdzą się naprawdę dobrze? Także jasne, przy czym projektanci raczej odradzają płytki białe, które po prostu są niepraktyczne. Okazuje się bowiem, że widać na nich wszystkie, nawet najmniejsze zabrudzenia.

Jeśli natomiast chodzi o ściany, także sprawdzą się biele i szarości. Oczywiście można zdecydować się na mocniejszy akcent, nie warto jednak przesadzać z nadmiarem wzorów oraz kolorów, gdyż w małych wnętrzach jest to odradzane.

Jak umeblować małą kuchnię w bloku

Jakie meble do małej kuchni sprawdzą się najlepiej?

Kluczową kwestią jest też dobór mebli. W małym wnętrzu muszą być one przede wszystkim maksymalnie praktyczne, dlatego też warto postawić na:

  • szuflady,
  • szafki cargo,
  • szafki zamykane kosztem półek,
  • szafki z podziałkami.

Jeśli natomiast chodzi o to, jaki kolor mebli do białej kuchni wybrać, to podobnie jak w przypadku płytek, warto postawić na jasne odcienie. Doskonale odbijają światło także powierzchnie meble lakierowane, jednak są one nieco mniej praktyczne. Wiele osób zastanawia się jeszcze co do powierzchni matowych. Takowe zdecydowanie się sprawdzą, jednak odradza się pełne maty, które są trudniejsze w utrzymaniu jeśli chodzi o ich czystość. 

Jaki kolor szafek do małej kuchni jest natomiast odradzany? Będzie to przede wszystkim czerń, która nie odbija światła, a je pochłania, przez co optycznie pomniejsza wnętrze.

Jakie meble do małej kuchni

Jak umeblować małą kuchnię w bloku jeśli chodzi o stół i krzesła?

Istotne jest też pytanie, jak umeblować małą kuchnię w bloku jeśli chodzi o stół i krzesła. Takowe niestety nie zmieszczą się w każdej kuchni i często zdarza się, że inwestorzy po prostu z nich rezygnują. Alternatywą jest zaaranżowanie miejsca pod parapetem oraz ustawienie praktycznych chokerów.

Można zastanowić się także nad małym wysuwanym blatem oraz dostawianymi krzesłami. Generalnie jednak w przypadku mieszkań i domów z małymi kuchniami stół i krzesła przenoszone są do jadalni lub salonu.

W jaki sposób dobrać dodatki do małej kuchni?

Wiemy już, jak zaaranżować małą kuchnię pod względem wyboru mebli, płytek oraz koloru ścian. Co jednak z dodatkami? Także i tutaj warto pohamować swoje zapędy. Nadmiar dodatków i akcesoriów na blacie to prosty sposób na to, aby pomieszczenie wyglądało na zdecydowanie bardziej zagracone. Dlatego też warto postawić na minimalizm, porządek oraz minimum dodatków.

Mamy nadzieję, że udzieliliśmy odpowiedzi na pytanie, jak urządzić małą kuchnię w bloku. Jeśli potrzebujesz dodatkowych inspiracji w tym zakresie, to koniecznie śledź naszego bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *