Jak wprowadzić minimalizm w domu? Minimalizm w mieszkaniu w 11 krokach
W ostatnich latach o minimalizmie powiedziano już wiele, powstało też wiele poradników na temat tego, jak jego zasady wdrożyć na co dzień. Wciąż jednak wiele osób nie wie, na czym dokładnie on polega, oraz jak wprowadzić minimalizm w domu oraz od czego zacząć. Oto poradnik, który Ci w tym pomoże.
Minimalizm w domu – od czego zacząć?
Podejście to opiera się nie tylko na gruntownych porządkach, które mają na celu pozbycie się nieprzydatnych rzeczy. To świadoma ocena, które przedmioty mają dla nas wartość, czy są dla nas przydatne oraz czy nie powodują zbędnego zamętu w naszym życiu.
Okazuje się bowiem, że coraz więcej z nas rzeczy po prostu przytłaczają. Stają się zbędnym balastem sprawiającym, że to przedmioty posiadają nas, a nie my je. Dlatego też odpowiedź na pytanie, jak wprowadzić minimalizm w domu wymaga świadomego podejścia oraz zadecydowania o wartości naszego dobytku.
Minimalizm w mieszkaniu, czyli zacznij po kolei
Błędem popełnianym przez wiele osób jest próba „zminimalizowania swojego życia” zbyt szybko. Porządki trwają właściwie w każdym pomieszczeniu, w żadnym jednak nie są finalizowane. Sprawia to, że dochodzi do zniechęcenia, a próby uporządkowania kończą się nierzadko „zamieceniem sprawy pod dywan”.
Dlatego też minimalizację warto zacząć od jednego pomieszczenia po kolei i przechodzić do kolejnego dopiero wtedy, gdy praca zostanie zakończona. Oczywiście proces ten będzie trwał przez to dłużej, jednak właśnie takie podejście jest polecane, zwłaszcza jeśli przedsięwzięcie wydaje się być na porządku naprawdę przytłaczające.
Okazuje się też, że minimalizm w małym mieszkaniu również nie jest tak łatwy jak mogłoby się wydawać. Często każdy dostępny kąt jest zagracony co sprawia, nawet mały metraż nie ułatwia minimalistycznego podejścia do życia.
Namierz swój punkt konfliktu
Odpowiadając sobie na pytanie, jak wprowadzić minimalizm w domu warto pomyśleć o rzeczach, których pozbycie się może sprawić najwięcej kłopotu. Dla jednych będą to ubrania, dla innych przechowywana od lat elektronika, dla innych zaś kolekcja kosmetyków.
W takim przypadku – poza głównym miejscem wykonywania porządków – warto pozbywać się jednej takiej rzeczy każdego dnia. Oczywiście pozbywanie się najlepiej wykonywać w zgodzie z ekologią, zastanawiając się, czy dany przedmiot może przydać się komuś bliskiemu lub czy można go odsprzedać.
Pozbądź się bibelotów
Nasze domy często przypominają muzea pełne okazów, które znajdują się niemalże w każdym kącie, zagracając tym samym przestrzeń, zbierając kurz oraz po prostu nas przytłaczając. Warto więc zastanowić się, czy kolejny wazon jest potrzebny na naszej półce, a także czy rzeczywiście przydatny będzie kolejny słonik na szczęście.
Minimalizm w mieszkaniu, przynajmniej na pierwszy rzut oka, można osiągnąć właśnie dzięki pozbyciu się z pola widzenia zbędnych, dekoracyjnych elementów oraz pozostawieniu tylko tych, na których naprawdę nam zależy.
Analizuj swoje zakupy
Minimalistyczne podejście zda się na niewiele, jeśli wraz z nim nie zostaną podjęte bardzo konkretne plany zakupowe, a raczej ich minimalizacja. Każdy zakup warto więc analizować, aby unikać kupowania kompulsywnego oraz spowodowanego nagłym przypływem emocji. Dotyczy to nie tylko ubrań, ale także przedmiotów do domu i różnego rodzaju bibelotów, które nierzadko właśnie w ten sposób pojawiają się w naszych domach i mieszkaniach.
Nie gromadź przedmiotów na później
Kolejnym problemem jest tak częste pozostawianie przedmiotów „na czarną godzinę”.
Może w końcu się przydadzą?
Może znajdą zastosowanie w przyszłości?
Może dziś nie są potrzebne, ale nie warto się ich pozbywać?
Takie podejście sprawia, że w naszym życiu wiele jest przedmiotów, które czekają na swoją chwilę, ale często w ogóle jej nie otrzymują. Skutek? Szuflady i szafki pełne zupełnie niepotrzebnych akcesoriów. Minimalizm w mieszkaniu warto zacząć więc po prostu od pozbywania się takich przedmiotów.
Zyskaj czas!
Zastanawiasz się, ile czasu tracisz każdego dnia i tygodnia na sprzątaniu oraz jak możesz odzyskać ten czas? Właśnie dzięki minimalizmowi! Okazuje się, że to doskonały sposób na jego zyskanie. Dzięki mniejszej liczbie przedmiotów możesz poświęcić mniej czasu na ich reorganizowanie oraz sprzątanie i zyskać właśnie cenne minuty.
Jak widać odpowiedź na pytanie, jak wprowadzić minimalizm w domu wymaga kompleksowego planowania. Jednak właśnie dzięki dobremu planowaniu, można osiągnąć w tym przypadku sukces.