Dom

Jak wybrać okucia okienne?

Okna to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku. W końcu pozwalają zachować odpowiednią temperaturę, zabezpieczają przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, chronią mieszkańców i zapewniają prywatność. Dlatego tak ważne jest to, żeby okna wyróżniały się wysoką jakością. Pomogą Ci w tym solidne okucia, więc sprawdź, jak wybrać odpowiednie modele.

Czym kierować się przy wyborze okuć okiennych?

Zwróć uwagę na to, czy wybrane przez Ciebie okucia mają wszystkie niezbędne normy europejskie. Tego typu produkty stanowią gwarancję solidności, a przy okazji masz pewność, że materiały są dostosowane do ogólnie przyjętych zasad.

Podczas wybierania okuć pamiętaj o tym, żeby dostosować je do zastosowania i rodzaju okien. Do dyspozycji masz wiele opcji, ale weź pod uwagę to, że ich dopasowanie ma kluczowe znaczenie do prawidłowego funkcjonowania okien.

Komfort użytkowania to kolejny istotny aspekt, który ma ogromne znaczenie podczas decydowania się na konkretne okucia. Dbają o to dodatkowe funkcje np. blokowanie ruchu klamki, co chroni przed przypadkowym odczepieniem okna uchylno-rozwiernego z górnego zawiasu. Tym samym nie możesz przesunąć klamki ku górze, gdy okno jest otwarte. Kolejną ciekawą opcją jest ogranicznik rozwarcia, odpowiadający utrzymanie skrzydła w jednej pozycji. Tym samym chroni je przed uderzeniem skrzydła w ościeże okna podczas przeciągów.

Jak konserwować okucia okienne?

Warto zaznaczyć, że okucia to jeden z najbardziej eksploatowanych elementów budowy okna. Dlatego, jeśli chcesz, żeby działały sprawnie i były zdatne do użytku przez długi czas, to pamiętaj o regularnej konserwacji. Co powinna obejmować? Zadbaj o standardową pielęgnację, smarowanie oraz regulację. Zazwyczaj wystarczy, że raz na rok sprawdzisz, jak działają okucia.

Jeśli tylko nie słyszysz skrzypienia i nie dostrzegasz problemów z funkcjonowaniem skrzydeł okiennych, to zupełnie wystarczy stosowanie oliwy bądź smaru technicznego. Gdy zauważalne są znacznie większe kłopoty z działaniem okien, to lepiej wymienić okucia i skorzystać z pomocy fachowców.

Jakie są rodzaje okuć okiennych?

Jeśli zależy Ci na wyborze odpowiednich okuć okiennych, to weź pod uwagę dostępne rodzaje tych elementów. Do dyspozycji masz kilka ciekawych opcji np. standardowe okucia obwiedniowe. Z ich pomocą możesz nie tylko otwierać, ale też uchylać okna. Gdy masz do czynienia z dużymi oknami tarasowymi, to dużo częściej wybierane są okucia w systemach PSK lub HKS – bardzo często dodatkowo montowane są systemy podnoszono-przesuwne. Pozwala to na swobodne otwieranie i zamykanie, a tym samym spełniają funkcję okien i drzwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *